- IO Modules
- Protocol Converter
- PLC
- Industrial Switch
0102030405
BT-124F Digital Input 24VDC Sink Source Dual Direction 16DI IO Card
Technical Parameters
| General parameters | |
| Power Consumption | Max.60mA@5.0Vdc |
| Isolation | I/O to internal bus:opto-couple isolation (3KVrms) |
| Field Power | Nominal:24Vdc,Range:19.2~28.8Vdc |
| Wiring | I/O wiring:Max 1mm²(AWG 18) |
| Environment Specification | |
| Operational Temperature | -30~75℃ |
| Operational Humidity | 5%-95%(No Condensation) |
| Protection Class | IP20 |
| Input parameters | |
| Channel Number | 16 channels digital input,supports sink type &source type input |
| Turn-on voltage | High input:Min.10Vdc to Max.28Vdc(common terminal:OVdc) Low input:Min.0Vdc to Max.14Vdc(common terminal:24Vdc) |
| Turn-off Voltage | High input:Max.5Vdc(common terminal:OVdc) Low input:Min.19Vdc(common terminal:24Vdc) |
| Turn-on current | Max.15mA/channel@28V |
| Input impedance | >7.5kΩ |
| nput delay | OFF to ON:Max.2ms ON to OFF:Max.2ms |
| Filter time | Default 10ms |
| Sample frequency | 500Hz |
| Counter frequency | <200Hz |
Leave Your Message
0102

Automotive Industry


