- IO Modules
- Protocol Converter
- PLC
- Industrial Switch
0102030405
BT-5102 Orthogonal Pulse Encoder Input 5V Single Ended 2 Channels
| General Parameters | |
| Power | Max.60mA@5.0Vdc |
| Isolation | I/Oto internal bus:magnetic isolation(3KVrms) |
| Filed Power | Nominal:24Vdc,input range:19.2~28.8Vdc |
| Wiring | I/O wiring:MAX.1.5mm²(AWG 16) |
| Mounting Type | 35mm DIN-Rail |
| Size | 115*14*75mm |
| Weight | 65g |
| Environment Specification | |
| Operational Temperature | -30~75℃ |
| Operational Humidity | 5%-95%(No Condensing) |
| Ingress Protection Rating | IP20 |
| Input Parameters | |
| Channel Number | 2-Channel encoder |
| Encoder Signal Voltage Range | ABZ input standard 5Vdc,range±10% |
| Encoder Input Impedance | Intemal pull-up or pull-down resistance 4.7K |
| Encoder Filtering Time | Could be set,the default is 0.5us |
| Encoder Count Frequency | <1.5MHz |
| Encoder Frequency Multiplication Mode | x1/x2/x4 |
| Encoder Measurement Function | Load speed or input signal frequency measurement |
| DI Turn-On Voltage | Min5Vdc To Max.28Vdc |
| DI Turn-Off Voltage | Max.2.7Vdc |
| DI Turn-On Current | Max.5mAChannel @28V |
| DI Input Impedance | >10.0kQ |
| DI Input Delay | OFF to ON:Max.3ms ON to OFF:Max.2ms |
| DO Output Voltage | 5V,Range±10%. |
| DO Output Current | Max.500mA |
| DO Output Sink Current | Max.5uA |
Leave Your Message
Codesys Plc
Plc
Plc Automation Controls
Plc Io Module
Plc Modbus Rtu
Plc Programming
plc system siemens
plcs
Process Logic Controller
programmable logic controller
0102

Automotive Industry


