- IO Modules
- Protocol Converter
- PLC
- Industrial Switch
0102030405
CT-5122 Encoder SSI Input Module 2 Channel
Product Details

Technical Parameters
| General parameters | |
| Power | Max.60mA@5.0Vdc |
| Isolation | I/O to internal bus: magnetic isolation (3KVrms) |
| Field Power | Nominal:24Vdc, Range: 19.2-28.8Vdc |
| Wiring | I/O Wiring: Max.1.5mm²(AWG 16) |
| Mounting Type | 35mmDIN-Rail |
| Size | 115*14*75mm |
| Weight | 65g |
| Environment Specification | |
| Operational Temperature | -35~70℃ |
| Operational Humidity | 5%~95% RH(No Condensation) |
| Protection Class | IP20 |
| Input Parameters | |
| Channel Number | 2-channel encoder |
| LED Indicator | 16 channel input LED indicator |
| Encoder signal type | Differential signal, 5V |
| Data frame length | 10-40 bit |
| Position value length | Maximun of 32 bit |
| Position value format | Supports gray code or binary |
| Location value LSB/MSB | Settable |
| SSI encoder clock frequency | ≤2MHz |
| DI turn-on voltage | Min.5Vdc to Max.28Vdc |
| DI turn-off voltage | Max.2.7Vdc |
| DI turn-on current | Max.5mA/channel@28V |
| DI input impedance | >10.0kΩ |
| DI input delay | OFF to ON: Max.3ms ON to OFF: Max.2ms |
| DO output voltage | 5V,range ±10% |
| DO output current | Max.500mA |
| DO output sink current | Max.5uA |
Leave Your Message
0102

Automotive Industry



